Alumni at SUNY Fredonia

Alumni-Blue
Small width layoutMedium width layoutMaximum width layoutMaximum textMedium textSmall text

About This Honor

The Athletics Department inducts into the Athletics Hall of Fame each year at Homecoming former athletes, coaches, and staff in honor of their historically significant contributions to the athletics programs at Fredonia, or their athletic achievements which remain notable as seen through the lens of history.

2012 Inductees

Gibbons and Joyce

Michael Gibbons, left, and Rick Joyce. Enlarge>>

Will Hamele and Bryan Ingham
Will Hamele, left, and Bryan Ingham. Enlarge>>

2010 Inductees

Hall of Fame 2010

Left to right, back row are Jonathan Payne and Tom Cordaro, front row are Jamie Ricigliano and Coach Bill Hughes. Click for photo enlargement>>

 

Athletic Hall of Fame

2014

Danielle Bleecker, ’08 (soccer)
Matthew Clark, '06 (baseball)
Heather (Martin) McIntosh, ’05 (women's volleyball)
Heather Mercer, ’04 (softball)
Eric Preston, ’97 (hockey)

2012

Jennifer (Robinson) Fehrenbach, '02 (soccer)
Michael Gibbons, '02 (basketball)
Will Hamele, '03 (hockey)
Bryan Ingham, '95 (track and field)
Dr. Rick Joyce, '81 (track and field)

2010

Tom Cordaro, '97 (soccer)
Jonathan Payne, '01 (soccer)
Jameson Ricigliano, '01 (baseball)
Bill Hughes Men's Basketball Coach

2008

Chris Hughey, 05 (basketball)
Chris Whitmore, 03 (soccer)
Melanie (Yaskulski) Deemer, '02 (softball)
Robert Healy, '94 (track)
Bud Carpenter, '79 (honorary)

2006

Joe Caso, '97 (baseball)
Todd Grady, '93 (track)
Kristi L. (Buntich) Wiley, '93 (soccer)
Dr. Tom Prevet (coach)

2004

Eric Springer, '99 (track)
James Finnerty, '98 (soccer)
James Pinti, '96 (hockey)
Douglas Florkowski, '95 (hockey)
James Ulrich (coach)

2002

Grace King Odell, '97 (track)
Jeff Lupu, '96 (hockey)
Shelly Giardini Obuszewski, '95 (basketball)
Elizabeth Mangino Winters, '95 (soccer)
Jeff Winden, '94 (track)
Ryan Smock, '93 (basketball)

2000

Craig Conley,'95 (hockey)
Trevor Hitchcock, '95(track)
Jennifer Gall, '94 (track)
Dr. Everett J. Phillips (coach)

1999

Neal S. Hambleton, '95 (track)
Sherri Ervin Dunkelberger, '92 (basketball)
Jennifer McNerney Schretzmayer, '91 (track)
James P. Healy, '88 (swimming)
Jose M. Garcia, '83 (soccer)
Douglas A. DeJoe, '82 (baseball)

1998

Jason R. Fairlee, '93 (track)
Elaine Rake Harris, '93 (track)
Shawn Erb, '90 (swimming)
Chan Galbato, '85 (baseball)
Keith A. McFayden, '77 (track)
Robert Coon (honorary)

1997

Paul Kwiatkowski, '92 (hockey)
Steve Brickler, '87 (soccer)
Charles Collins, '85 (track)
Don Rankie, '84 (baseball)
John Clendenin, '71 (honorary)
Joe Williams, '70 (basketball)
Dallas K. Beal (honorary)

1996

Bret Johantgen, '91 (track)
Mary Bartkowski, '89 (basketball)
Guilio Colangelo, '89 (basketball)
Ralph Denis, '80 (soccer)
John Crawford, '70 (coach)

1995

Jamie Eichel, '90 (basketball)
Deborah Pike Glimes, '90 (basketball)
Jeffrey Hammond, '87 (track, soccer)
Steve Hoyser, '87 (track)
Fred Thompson, '86 (basketball)
Jack VandeVelde, '77 (baseball)
James Lawlor, '73 (soccer)
Arnold “Jack” Bartlett, '57 (baseball)

1994

Patrick Corbett, '88 (track)
John Fischetti, '88 (basketball)
Jeff Shaver, '85 (baseball)
Dr. Michael R. Lawlor, '74 (soccer)
John Y. Carlson, '53 (baseball)
Elizabeth Darling (coach)
John G. Fitzgerald (honorary)
Mary C. Phillips (honorary)

1993

Dellile Edozin, '86 (soccer)
William Leslie, '68 (soccer)
Richard Segerdahl, '68 (basketball)
Mark Karadenes, '53 (basketball)
Kenneth Depledge, '31 (basketball)

1992

Keith Norward, '86 (track)
Michelle Woodard Ziemba, '84 (track)
Bernard Prabucki, '83 (track)
Amos Goodwine, '72 (basketball)

1991

Kym Orr, '86 (track)
Lou Paganello, '81 (track)
Barbara Rickard, '81 (track)
Mark Clifford, '75 (basketball)
Kenneth Supple, '73 (soccer)
Edward Koenig, '63 (soccer)

1990

Daniel Mlodzeniec, '83 (track)
Norman Sweet, '83 (basketball)
James Killian, '70 (swimming)
Jeffrey Wallace, '68 (basketball)
Peter Criscione, '61 (baseball)
Patrick R. Damore (coach)

1989

Pat Occhiuto, '79 (soccer)
Fred Ruterbusch, '78 (track)
Ermanno Ritschl, '69 (soccer)
James Mangano, '61 (baseball)

1988

Gail Hunter, '81 (volleyball)
Neil Moore, '80 (track)
Dale Till, '58 (coach)

1987

Donald W. Brenner, '82 (cross country)
Thomas C. Scaglione, '70 (basketball)
Dean L. Bedgar, '63 (basketball)
Dr. Robert FitzPatrick, '43 (basketball)
Charles L. Dennis (coach)

1986

Perla Hewes, '71 (tennis)
John Chapin, '70 (swimming)
Ronald Phillips, '66 (soccer)
Tim Gallineau, '62 (baseball)
George Whittier, '55 (basketball)
Bruce Heacock, '54 (tennis)
William McPhee, '54 (basketball)
Neil Postman, '53 (basketball)
Thomas Barresi, '51 (baseball)
Ernest Milner, '46 (basketball)
Joseph Keyser (coach)
William Ludwig (coach)
Agnes Michaels (coach)
 

Live Content

Error An error has occurred.
Error: Live Content is currently unavailable.

Error An error has occurred.
Error: Live Content is currently unavailable.

Error An error has occurred.
Error: Live Content is currently unavailable.

Privacy Statement | Terms Of UseCopyright 2007-2018, State University of New York at Fredonia